Kadınla Herşey

Göz Kapağı Şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi

İnsanların hayatları boyunca bazı dönemlerde rastladıkları göz hastalıklarından biri de göz kapağı şişliği olarak da bilinen göz kapağının şişmesidir. Göz kapağına vücut sıvılarının dolması gibi nedenler ile ortaya çıkan bir tür göz rahatsızlığıdır. Göz hastalıkları içinde bulunan bu hastalık geçici ve kalıcı olmak üzere iki sınıfta inceleniyor.

Göz kapağı şişliği oluşmasının çeşitli sebepleri bulunuyor. Bu sebepler genelde yorgunluk, uykusuzluk, sabit bir noktaya bakıp gözün o noktaya kitlenmesi ile göz kapaklarının yorulmasına sebep olan maddeler oluştuğunda vücudumuzdaki sıvılar göz kapağı altında toplanmaya ve hastalık oluşmaya başlıyor.

Bu gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilen bu rahatsızlık, farklı şekillerle de kendini gösterebilmekte. Vücuda çok yoğun sıvı girişi, tuzlu gıda yemek ve uyku düzensizliği, az uyumak ve çok uyumak da göz kapağı şişliği yapmaktadır. Yalnız bu tür göz şişliği geçici göz kapağı rahatsızlığına sebep olabilir.

Göz kapağı şişmesi nedenleri nelerdir?

Göz kapağı şişmesi rahatsızlığına sebep olan faktörler arasında aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjik rahatsızlıklar, kronik rahatsızlıklardan romatizma ve böbrek rahatsızlıkları, genetik faktörlere bağlı rahatsızlıklar, şişmeler, iltihaplanmalar, nezle ve kızamık hastalıkları gibi nedenlerden olabiliyor. Hatta göz kapağındaki sürekli ve geçmeyen şişlikler kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabiliyor. Böyle durumlarda mutlaka bir uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Bu nedenle uzun süreli göz kapağı şişliklerinde ve sürekli şişen göz kapağı için acele etmeli, uzmanların kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. Eğer tedaviye geç başlanırsa başka hastalıkları da tetikleyebilir. Mesela göz kapağının altında bulunan tiroit bezlerinin de rahatsızlanmasına sebebiyet verebilir.

goz-kapagi-sismesiGöz kapağı şişkinliğine ne iyi gelir?

Göz kapakları şişmesi rahatsızlıklarında ilk olarak vücudun neye tepki verdiği ve tedavisinin ne şekilde yapılacağı hakkında bir işlem yapılmalıdır. Göz kapağı şişliğinin temel sebepleri bulunduktan ve çözüldükten sonra şişlik kendiliğinden geçer.

Bununla beraber, poşet çayların poşetleri, çay demlendikten sonra soğutularak göz kapaklarına konulursa göz ağrısını ve şişliğini alır. Bu tedaviden sonra sadece göz kapağındaki şişlikler düzelebilir.

Gözdeki bu şikayetler, bu tedavi yöntemlerden sonra düzelecektir. Ama düzelme olmaz da göz kapağının kızarması ile batma, sulanma, kızarıklık, kaşıntı olması kirpik diplerinde iltihap olma ihtimalini akla getirmelidir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com