Kadınla Herşey

Göğüs Sivilceleri

Göğüs Sivilceleri

Sivilceler, özellikle ergenlik yaşlarımızda başlayarak, hayatımızın bazı dönemlerinde, ciddi bir cilt problemlerine dönüşmektedir. Çoğunlukla yüzde çıkan bu iltihaplı şişkinlikler, kimi zaman şiddetlenmekte ve tedavi edilmediği taktirde ciddi bir sağlık problemi yaratmaktadır. Genellikle akne ya da sivilce denildiğinde, yüzümüzdeki ve boyun bölgemizdeki sivilceler gelir aklımıza; oysa gerçek şu ki, onlar çoğu kez de başka yerlerde de görülebilmektedir.

Göğüs sivilceleri;

Göğüs sivilceleri nadir yaşanan bir rahatsızlık değildir, birçok yetişkin kişi bu problemi yaşamaktadır. İster inanın, ister inanmayın ancak yapılan araştırmalar sonucu, kadınların yarısı ve erkeklerin yaklaşık yüzde kırkı bu konudan şikayetçi..

Göğsünüzde çıkan sivilceler genellikle, çok daha geniş bir alanı kaplar. Yüzünüzde ya da boynunuzda çıkan sivilcelerin alanı dardır, ancak göğüs bölgesinde çıkanlar çok daha büyük bir alanı kaplayacaktır.

Ayrıca bu bölgelerdeki sivilcelerden kurtulmak da bir hayli zordur.. Sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelen aknenin kontrol altına zor alınmasının nedeni, cildin tedaviye daha geç yanıt verir yapıda olmasındandır.Tedavilerin zamanında ve yerinde uygulanması, sivilce tedavilerinde oldukça önemlidir.

Göğüs sivilceleri neden olur?

Tıkanmış gözenekler; Bu durumun esas nedenleri arasında, ter ve sağlıksız beslenme vardır. Ter sorunu ile mücadele etmenin en iyi yolu, terledikten sonra mümkün olduğunca ondan çabuk kurtulmaktır. Hatta özellikle egzersiz sonrası duş alarak, terli ve sivilceli bölgelerinizde harika bir etki yaratabilirsiniz.

Bu sorun, spor yapanlarda ve aşırı terleme rahatsızlığı olanlarda, özellikle sıcak aylarda daha da şiddetlenmektedir.gogus-akne

Ter neden sivilce yapar?

Oldukça basit. Ter, cildinizde var olan sebumu (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgıyı) ve kiri emer. Bunların hepsi gözenekleri tıkayabilir bileşiklerden oluşur ve bu da sivilce oluşumunu tetikler..

Sağlıklı olmak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak, cildinizin daha güzel olmasını sağlayacaktır ve bu yüzünüzle birlikte tüm bedeninize ve cildinize yansıyacaktır.

Birçok kişi özel bir sivilce tedavisine maruz kalmadan, sivilcelerinde kurtulabilmiştir. Bunun için sadece kendinize iyi bir bakım yapmanızı öneririz.

Göğüste çıkan sivilceler için neler yapılabilir?

Cildin düzenli olarak soyulması, yağ üretiminin asgari düzeyde tutulması ve bakterilerin öldürülmesi gerekmektedir;

  • Spor yaparken aşırı dar giysilerin giyilmesi de gözeneklerin kir, yağ, ter ve bakteriler ile dolmasına yol açabilir. Bu nedenle özellikle koşu ve spor yaparken pamuklu ve rahat kıyafetler seçilmelidir.

 

  • Spor, egzersiz veya koşudan sonra, ya da terlediğiniz herhangi bir durum sonrası, terin üzerinizde kurumamasına özen gösterin. Temiz bir havlu yardımı ile terinizi silebilirsiniz. Ancak en sağlıklı yöntem hemen bir duş almaktır.gogus-sivilceleri-nedenleri
  • Topikal ve oral ilaç kullanımından meydana gelen tedavi; cildin yenilenme döngüsünü kontrol ederek, daha temiz bir cilt oluşumunu destekleyecektir. Bu kombinasyon ciltteki enflamasyonu ve bakterileri azaltmaya yarayacaktır.

 

  • Sivilce sorunu yaşanan bölgelere kırmızı ya da mavi ışık tedavileri ya da hafif dozlu kimyasal peeling uygulamaları da yapılabilmektedir.

 

  • Sivilce oluşumuna eğilimli olan göğüs bölgesi üzerine, kolonya, losyon veya diğer maddeleri kullanmaktan kaçının. Bu, normal şartlarda buharlaşan terin, direk cilde yapışmasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

 

  • Tabi bu tip tedavi uygulamalarına karşı değiliz ancak, kullandığınız ürünlerin doğal olduğundan emin olun. Birçok dermatolog doğal olmayan ilaçlar önerecektir. Bunlardan kaçınmanızda yarar var..

 

Göğüste, göğüs uçlarında veya göğüs dekoltesinde çıkan ve çıkması muhtemel sivilceler pek eğlenceli olmasa da ne var ki çözümleri mevcut. Yukarıda saydıklarımız denemeniz için önerilenlerden bir kaçı.. Eğer göğüs bölgenizde ciddi bir sivilce oluşumu ve artışı gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden bir dermatoloğa gitmenizde yarar var.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com