Kadınla Herşey

Gebelikte Mayonez Yemek

Gebelikte Mayonez Yemek

Mayonez, en cezbedici gıdalardan biridir. Bu sos çoğu yemek tariflerine eklenebilir, hatta olduğu gibi de birçok yemeğin yanında kullanabilirsiniz. Ancak mayoneze aşerenler, gebelik süresince daha dikkatli olmak zorundasınız. Hamilelikte mayonez tüketimi sizin ve doğmamış bebeğiniz için ne kadar sağlıklı, bilmekte yarar var.

Gebelikte mayonez yenir mi? Yiyenler varsa gebelikte mayonez yemek zararlı mı, merak ettiniz mi? Hamilelikte mayonez tüketmek bebeğe zarar verir mi, öğrenelim.

Mayonez Nasıl Bir Karışımdır ve Neyden Yapılır?

Mayonez, ağırlıklı olarak çiğ yumurta sarısı ve bitkisel yağ ile yapılan, yemeklerin yanında veya direk tüketilmek için hazırlanan bir tür soğuk sostur. Tabi yumurtasız tarifleri de mevcuttur. Yumurta ile yapılan mayonezin kıvamı yoğun olduğundan daha çok tercih edilmekte. Mayonezin rengi soluk krem, sarımsı renkli ya da beyaz olabilir. Yağ , yumurta ve aynı zamanda, limon suyu veya sirke içermektedir.

Bazı ülkelerde mayoneze, yerel damak tadını yansıtan geleneksel bir lezzet verilir. Fransa gibi ülkelerde, mayoneze hardal ilave edilir. Bu durumda mayonezin orijinal lezzeti hardal olur. İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde ise mayoneze genellikle zeytinyağı ilave edilerek yapılmaktadır.

Mayonez, ev yapımı ya da geleneksel şekilde yapılmanın yanı sıra büyük ölçekli üretim yolu kullanarak da hazırlanabilmektedir. Evde, sağlıklı bir şekilde mayonez yapmak için Mayonez Tarifi yazımıza göz atabilirsiniz. Mayonezin içeriğini bildiğimize göre hamilelikte mayonez zararlı mı, bakalım.

Gebelikte Mayonez Yenir mi?

Hamilelik sürecinde, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olur, bu nedenle de bedeniniz, enfeksiyonlara karşı yüksek risk altındadır. Mayonezin, özgün ve en yaygın versiyonu çiğ yumurta ile yapılanıdır ve bu da bağırsakları etkiler ve ciddi bir forma yol açabilir. Az pişmiş veya mayanezin de ana maddesi olan çiğ yumurta, ‘salmonella’ gibi son derece tehlikeli bakterilere yakalanma riski taşır ve gıda zehirlenmesi gibi durumlara neden olabilir.

Daha çok küçük olan bebeğinize veya size zarar vereceğini düşündüğünüz, çiğ yumurta içeren besin ögelerinden gebelik süresince uzak durmak, sağlığınız için önemlidir. Mayonez gibi çiğ yumurta kullanılarak yapılan bir besin, hamilelikte sıkıntı oluşturabilir. Özellikle de marketlerden aldığınız kutulu mayonezler çok daha sakıncalı olabilir. Çünkü, mayonez üretiminde ürün işleme amacıyla, çoğu zaman yumurtalar çoklu bir şekilde kırılır ve içleri ayıklanır.Bu tür, yumurta kırma, yumurta filtreleme, karıştırma gibi işlemler ne yazık ki pek de stabilize olmayan alanlarda yapılabilmektedir. Bu da, salmonella gibi ölümcül bakterilerin yumurtalara karışmasına zemin hazırlar ve mayonez gibi ürünleri riskli kılar.

Ev Yapımı Mayonezde Salmonella Bakterisi Olur mu?

Mayonez, ölümcül bakteri salmonella’nın neden olduğu birçok enfeksiyon hastalığına neden olabilir. Mayonezde de meydana gelebilen salmonella hakkında daha fazla bilgi toplamak için, araştırmacılar bir çalışma yürütmüştür. Bu özel çalışmada araştırmacılar, salmonella kalıplarını kontrol etmek istemiş ve geleneksel, evde yapılan mayonezlerin de bu bakteriden nasıl etkilendiklerini araştırmışlardır.

Araştırmacılar, ilk olarak salmonella farklı tipleri ile yumurta sarılarını aşılamış ve daha sonra mayonez yapmak için aynı yumurta sarılarını kullanmışlardır.Ayrıca bu karışıma, 3-4 çay kaşığı şarap sirkesi veya biraz limon suyu da ilave etmişlerdir. Araştırmacılar, 15 gün boyunca, asetik veya sitrik çözümleri de içeren bu karışımı 4 c sıcaklıkta sakladılar. Kimyasal koruyucu kullanılarak yapılan mayonezlere oranla, limon suyu veya sirke kullanılan mayonezde salmonella bakterisi daha yüksek bir büyüme göstermiştir.

Araştırmacılar, yumurta sarısında veya yumurtada bulunan salmonella bakterilerinin, yumurtanın mayonez yapıldıktan sonra bile, hayatta kalmalarının mümkün olduğu sonucuna vardı.gebelikte-mayonez-yemekHamileyken Mayonez Aşerdiğinizde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar;

Gebelikte mayonezden olabildiğince uzak durmanızda yarar var. Ne var ki bazen canınız deli gibi mayonez isteyebilir, mayoneze aşerebilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkat eteniz gereken hususlar, sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir;

  • Nasıl yapıldığını bilmelisiniz,
  • Etiketini kontrol edin; öncelikle mayonezin çiğ yumurta içerip içermediğini kontrol etmelisiniz ve şayet içeriyor ise, uzak durmalısınız.
  • Çiğ yumurta içermeyen ve cam  kavanozlarda satılan mayonez türü çok daha sağlıklı olacaktır. Bu tür mayonezler, genellikle pastörize yumurta ile yapılır.
  • Ev yapımı ya da restoranlarda satılan mayonezin her türünden uzak durmaya çalışın.

Hamilelikte, her zaman oldukça kolay reddedilemeyen mayonez gibi, çiğ ya da az pişmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Doğmamış bebeğiniz ve sizin sağlığınız, can güvenliğiniz hakkında emin olmak için, doktorunuzla konuşun ve birkaç ay için mayonezden uzak durmayı deneyin.

Anneler, hamileyken mayonez yediniz mi? Cevabınız evet ise, hangi marka ya da hangi tür mayonez yediniz? Doktorunuz size bu konuda ne tavsiye etti? Burada görüşlerinizi paylaşın ve diğer hamileanne adaylarını bilgilendirmede yardımcı olun.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dr. Hülya Özsoy dedi ki:

    Çiğ yumurtalı yiyecekleri yemek; bırakın hamileliği normal sağlıklı kişilerde bile zararlıdır. Ya pişirerek deneyin yada hiç koymayın. En güzeli bu tür gıdaları taze olarak kendiniz hazırlamanızdır. Pişmiş yumurta sarısı içeriyorsa buzdolabında saklayıp 2 günde tüketmelisiniz. Zaten salmonella bakterisinden korktuğumuz için yumurtaları mutlaka pişirerek yiyoruz.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com