Kadınla Herşey

Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Hamile kalan kadınların her zaman merak ettiği şey hamileliğin kaçıncı haftasında olduklarıdır. Bunu bilmek için birçok hesaplama aracını deneyenler, kendi hesapladıkları gebelik haftası ile doktorunun söylediği tutmadığında tekrar tekrar hesap yapmaktalar. Bu tarihlerin uyuşmama nedeni ise kadınların daha çok ay hesabı yapmasından kaynaklanmaktadır.

gebelik haftasi hesaplamaDoktor, hamileliğin altıncı haftasındasınız dediğinde bunu bir ay iki haftalık hamile olarak algılamak bütün anne adaylarının yanılgısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira bir ay tam dört haftadan meydana gelmemektedir. Bir ay 28 gün olsaydı bu hesap doğru olabilirdi. Ancak bir ayın 30 gün ve 31 gün sürdüğü zamanlar bulunmaktadır. Bunun için gebelik haftası hesaplanırken esas alınan zaman ay değil hafta olmaktadır.

Bir gebeliğin 9 ay 10 gün sürdüğü inanışı da bu hesaba göre 37 hafta üç gün olması gerekir. Ancak gebelik 40 hafta nadiren de 41 hafta sürebilmektedir. Bu durumda bir kadının 10 ay hamile olması gerekmektedir. Bu farklılıklar da göz önünde bulundurularak hamilelikte hafta hesabı esas alınmaktadır.

Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu anlamak için yapılan hesaplama motorlarında esas alınan tarih son adet döneminin ilk günüdür. Bu tarih ne kadar kesinlik taşıyorsa hesaplama da o kadar doğru olacaktır. Ancak yine de bu hesaplama kesin olarak görülmemelidir. Çünkü her ne kadar az yaşansa da hamileliklerde “üstüne görme” de denilen hamile iken adet olunması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle kişinin hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenmesi için doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Ultrason muayenesinde hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğu kesin olarak söylenebilmektedir. Ancak yine de kadınların hamileliğin kaçıncı ayında olduğunu öğrenme istekleri nedeniyle doktorların kabul gördüğü bir hesaplama da bulunmaktadır. Buna göre hamileliğin dört ila beşinci haftaları hamileliğin ilk ayı kabul edilmektedir. 8 ile 9 haftalık bir hamilelik ikinci ayını doldurmuş demektir.

Gebelik haftası hesaplanırken asıl önemli olan yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü hafta hesabıdır. Ay hesabının dikkate alınması doğum haftasının hesaplanmasında yanlışlıklara neden olabilmekte ve anne adayını stres içinde bırakabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hamilelik gebelikk dedi ki:

    paylaştığınız çok muhteşem şeyler

  2. gebelik haftası hesaplama dedi ki:

    Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza takılan ilk sorular genellikle “Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?” ve “Bebeğim acaba ne zaman doğacak” soruları olur.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com