Kadınla Herşey

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İnsandaki kronik hastalıklardan biri de gastrit hastalığıdır. Gastrit; midemizin iç yüzeyinde bulunan zarın iltihabıdır. Gastrit; ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işi yemekler ya da çörek tarzı besinler, tatlılar, acı ve baharatlı yiyeceklerin fazlaca tüketilmesi nedeniyle, midemizde oluşan zedelenmeler veya yemeklerin parçalanması sırasında midenin iç zarının gerilmesi, çekilmesi, aşırı zorlanması sebebiyle oluşur.

Vücudumuzun yemek deposu olan midemizin, düzensiz saatlerde aşırı yiyeceklerle zorlanması sebebiyle, ayrıca acele acele tıka basa doldurulması sebebiyle, midemizde bazen yanmalar, gerilmeler, ağrılar vb. şeyler oluşmakta ve hepsi de midemizin salgıladığı parçalayıcı asitle birleşip midenin öz yapısına zarar vermektedir. Bunlara ek;yemeklerin yeteri kadar çiğnenmeden yenilmesi de mide için oldukça rahatsızlık veren bir diğer etmendir.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastrit tedavisine başlamadan bir çok etkeni olduğu için iyice analiz yapılmalı ve belirtilerine göre önlem ve tedavi şekli geliştirmelidir. Belirtilerine bakacak olursak genelde mide ağrısı, bulantı veya kusma ve yorgunluk görülür. Tedavisi ise düzenli perhiz ve istirahattir. Aşırı yemek ve tıka basa yemek değil de yavaş yavaş, midemizi yormadan ve parçalamasına izin vererek yemek yeme alışkanlığı kazanarak midemizi rahatlatmış ve gastrit sorununu, henüz başındayken çözmüş oluruz.

Midenin öz yapısının bozulması evresi yaş ilerledikçe daha da hızlı olmakta ve gastrit yetişkinlerde daha sık görünmektedir. Tüm topluma hızla yayılmakta olan bu hastalık, insan sağlığını ciddi derece de etkilemekte ve müzmin mide rahatsızlığı olarak isim yapmaktadır. Dünyada her yerde bulunan bir mikrobun sebep olduğu kanaati Amerika’ da yapılan araştırmada ortaya konmuştur. Beslenme faktörünün üzerinde duran bilim adamları bozulan mide iç yapısının tamir edilemediği zamanlarda yemeklerden dolayı iç yanmalar, burulmalar, ağrıların oluşması sebeplerine bağlı değişik rahatsızlıklarda gastritin meydana geldiğini savunmakta.

gastrit-nedir

Kronik gastrit  ve akut gastrit nedir?

Karnın üst tarafında ağrı oluşması, geğirti, şişkinlik oluşması kronik gastritin belirtilerindendir. Bu gastrit çeşidi sinsi sinsi ilerler ve belirti vermez. Anlaşılması zaman almaktadır. Midede yanma, aç karnına midede ağrı olması, basınç belirtilerinde ise akut gastritten şüphe edilir. Midedeki yaraların kanaması sonucu kana karışan renkli sıvılarda ortaya çıkar. Dışkının renginin koyulaşması ve tükürükte kan olması buna işaret olabilir.

Bu şüphe ve belirtiler görülüyorsa, öncelikle dahiliye uzmanına görünülmeli, hastalığın tanısı koyulmalıdır. Bazen hasta dinlendirilerek de bu tedavi başarılı olsa bile gençlerde ilaç kullanımı ile gastrit azaltılabilmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com