Kadınla Herşey

Enerji İçecekleri Zararlı mı?

Enerji İçecekleri Zararlı mı?

İster zor bir egzersiz öncesi, ister ofiste geçirilen uzun bir gün sonunda ya da tüm gece devam eden çalışma oturumlarından sonra, birçoğumuz düşen enerji seviyemizi biraz artırmak için, bir enerji içeceği açabiliyoruz. Bazen ise sadece eğlence olarak da tükettiğimiz enerji içecekleri kimi zaman beklenmedik etkiler yaratabiliyor.

Gazete ve televizyonlarda enerji içeceklerini içen bazı insanların hayatlarını kaybettiği haberlerini sıklıkla duyuyoruz. Bu haberler, enerji içecekleri zararlı mı, sağlıklı mı gibi, kafalarda enerji içeceklerine dair bazı şüphe ve soruları da beraberinde getiriyor. Popülerliği yüksek olan bu içeceklerin satışından elde edilen karı düşününce de, şüphelenmemek elde değil!

Enerji İçecekleri Zararlı mı?

Enerji içeceklerinin satışı, multi milyar dolarlık bir iş! Bu nedenle piyasada yoğun bir şekilde kol gezmeleri elbette kaçınılmaz oluyor. Ancak bu içecekler insanlara, yarardan çok zarar veriyor! Farklı aktif maddeler içeren çoğu enerji içeceği ciddi bir kafein paketi. Kafein ise merkezi sinir sistemini uyarıcı özelliğe sahip bir madde. Bu ise sizin daha fazla uyanık hissetmenize neden oluyor. Enerji içeceklerinin vücuda yan etkileri çok!

Bir fincan kahve, ortalama 95-200 miligram kafein içerir. Böyle (bir fincan kahve gibi) küçük dozlarda alınan kafein, genel olarak güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, büyük miktarlarda (400 mg gibi ) kafein tehlikeli olabilir.

Kafeinin aşırı dozda ve düzensiz alınması; hızlı kalp atışı, solunum sorunu, ishal, ateş ve kasılmalar gibi belirtilere neden olabilir. Çoğu insan kafeine duyarlı olabilir ancak, kan basıncı ve kalp hızı ile sorunları olanlar için aşırı kafein, gerçek bir tehlike ve sorun olabilir.

enerjiEnerji İçeceği İçindekiler; Sinsi Tatlandırıcılar ve Uyarıcı

Enerji içeceğinde sadece uyarıcı olarak kafein mevcut değil. Bunun yanında guarana ve ginseng gibi katkı maddeleri de yaygındır.

Kafein bu içeceğin enerji seviyesini artırırken,  olumsuz etkileri de büyütebilir.

Kafeinin yanı sıra, enerji içecekleri genellikle enerji artırma etkisi amacıyla yüksek miktarda şeker içerir. Bir enerji içeceğinin tek porsiyonu 30 gramdan fazla şeker içerebilir.

Şekerli içecekler, obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ile  her zaman bağlantılı olmuştur. Şeker tüketimi, bunların yanı sıra, kardiyovasküler hastalık riskini de artırmaktadır.

Enerji İçeceklerine Alternatif Neler İçilebilir?

Hamilelik durumunuz yoksa ya da bir kalp sorunu yaşamıyorsanız, aşırıya kaçmadan alınan kafein genellikle güvenli olarak kabul edilir.

Enerji içeceklerine alternatif içecekler için, ayrıca aşağıdakilerden birini deneyebilirsiniz;

Su İçin; Vücudunuzun sulu kalmasını sağlayarak, her zaman sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar. Yemekle beraber, uyandığınızda ya da egzersiz öncesi ve sonrası içeceğiniz su, daha zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Protein ve Karbonhidratı Karıştırın; Uzmanlara göre, protein ve karbonhidrat harmanı, bir egzersiz için en iyi yakıttır. Protein kaybedilen enerjinin inşasına yardımcı olur. Karbonhidratlar ise, kaslara enerji sağlar. Bir bardak çikolatalı süt ya da bir bardak fıstık ezmesini deneyin. Muz smoothie de iyi bir seçenek .

enerji-icecegi-saglikli-miDoğal Vitamin ve Mineraller Alın; Magnezyum, vücudunuzun enerji üretimine yardımcı olur. Bir vitamin veya mineral eksikliği yorgunluk hissine neden olabilir.

Her zaman bir enerji artışına ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız, bir beslenme değerlendirmesi ya da diyet vitamin takviyesi hakkında doktorunuzla konuşun.

Ayrıca diyet listenize, taze meyve, sebze, fındık ve yoğurt gibi, vitamin ve mineral yönünden daha zengin besinler ekleyebilirsiniz.

Enerji içecekleri yorgunluk için hızlı bir iyileştirici güç gibi görünse de, kısa ve uzun vadeli sonuçlarında zararları ağır basmaktadır. Protein karbonhidrat harmanları, su ve diğer alternatifler ile oluşan genel dengeli bir beslenme, vücudunuzdaki enerjiyi artırır ve sizi asla yarı yolda bırakmaz.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com