Kadınla Herşey

El Maskesi Nasıl Yapılır?

El Maskesi Nasıl Yapılır?

Eller, vücudun en ön planda olan noktalarından bir tanesidir. Bu nedenle sürekli dış etkenlere maruz kalır. Kışın soğuk havalar, yazın kuru iklimler, evde temizlik aşamaları, ellerinizi sürekli yıkamanızı gerektiren bir işte çalışmanız gibi etkenler, ellerinizin nem kaybetmesine neden olur.

Bu etkenlerle beraber, ellerinizi yıpratan belki de en önemli diğer bir faktör ise, yaşlanmaktır. Yaşlanmanın etkilerinin en çok görülebileceği yerlerden biri ellerdir. Bu nedenle de, düzenli olarak bakım ister. Maskeler ise, sürekli olarak nem kaybeden ellerin hızlıca toparlaması ve cildin yenilenmesi için önemlidir.

Hazırlayacağınız doğal maskeler, ellerinize gereken nemi sağlayacak malzemeler içermelidir. Ellerinizde yenilenmiş bir görünüm istiyorsanız, el maskeniz peeling özelliğine sahip olmalı. Olgun ciltli eller için ise, lekelerin rengini açacak maddeler ile hazırlanan el maskeleri tercih edilmelidir.

Doğal El Maskesi Tarifleri

Yağ Maskeleri; Yoğun yağ maskeleri nemini kaybetmiş ellerinize iyi gelecektir. Yatay bir kaba saf zeytin yağını bir parmak kalınlığında doldurun. Daha sonra ellerinizi bu yağa batırın. Ellerinizi ovalayın ve yağı çekmesini sağlayın. Daha sonra ellerinizi tekrar yağa batırın ve bu sefer elinize büyük gelen eldivenlerden ve özellikle pudrasız medikal eldivenlerden giyin. Bu işlem için birilerinden yardım alabilirsiniz. Dilerseniz ellerinizi sıcak tutup, yağı daha iyi çekmesi için pamuklu bir eldiven de tercih edebilirsiniz.

Bu yağ maskesi ele yapılan parafin tedavisinden çok daha sağlıklıdır. E vitamini yönünden zengindir. Aynı işlem hindistan cevizi yağıyla da yapılabilir.

Bal ve Limon Maskesi; Bal ve limon maskesi ise, ellerinizdeki lekeler için iyi bir maskedir. Balın içeriğindeki antioksidanlar ve hidrojen peroksit sayesinde, cildinizdeki lekelerin renkleri, düzenli kullanımda açılır. Limonun içeriğindeki C vitamini ise, ellerinizdeki lekelerin renginin açılmasını ve cildinizin daha genç ve yenilenmiş görünmesini sağlar.

el-maskesi-tarifleri

Türk Kahvesi Maskesi; İçtiğiniz Türk kahvesinin telvesi ile ellerinize peeling yapabilirsiniz. Bu peeling hem ellerinizi nemlendirir hem de ellerinizi kuru ve ölü deriden arındırıp, canlı ve yenilenmiş bir görünüme sahip olmasını sağlar. Telveye ekleyeceğiniz bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı bal ile ellerinize maske hazırlayabilirsiniz. 20 dakika ellerinizde beklettikten sonra ovuşturarak temizleyin.

Olgun ve yaşlı eller için ise 2 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı tarçın ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. 20 dakika ellerinizde bekletin. Bu maske aynı zaman da içindeki karbonat sayesinde peeling etkisi de göstermektedir. Karbonat aynı zaman renk açıcıdır. Tarçın ise derinin altındaki kan dolaşımını hızlandırır. Böylece kırışıklık görünümü azalır. Badem yağı ile eller E vitaminine doyar.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com