Kadınla Herşey

Egzama Nedir?

Egzama Nedir?

Egzama, halk arasında en yaygın olarak görülen ve tamamen iyileşmesi zor olan bir cilt hastalığıdır. Doktorlar bu hastalığın kesin tedavisini ve kesin tanısını henüz tam olarak bulamamıştır. Her kişide farklı belirtiler ile ortaya çıkıp farklı şekilde geçmektedir. Egzamanın en kötü yanlarından biri de sürekli geçip geçip tekrar nüks etmesidir. Kaşıntılı, döküntülü ve kuru bir cilt ile hastaların sosyal hayatlarını da olumsuz etkilemektedir.

Egzamanın çeşitleri nelerdir?

Egzamanın birçok farklı çeşidi görülmektedir. En çok görüleni ise kalıtsal olarak geçen alerjik egzamadır. Yüzde 60 ile 80 arasında genetik olarak devredilen egzama, çocuklarda başladı ise çok daha kolay geçebilirken, yetişkinlerde tamamen geçememektedir. Dermatologlar genelde krem ve pomat gibi ilaçlar ile tedavi etse de tetikleyen herhangi bir durumda egzama yenilenecektir.

Egzamanın diğer çeşitlerinden bir de stres egzamasıdır. Bu egzama sürekli stres altında olan kişilerde aniden vücudun verdiği tepkiden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Vücut strese ve ya korkuya dayanamayıp bir yerden patlak vermektedir. Eğer ki genetik haritanızda egzama öyküsü de var ise yeniden kaşınmalar başlayacaktır.

egzama-nedir

Egzama belirtileri nelerdir?

Kaşıntı, kabuk kabuk dökülme ve ya iltihap şeklinde de görülen belirtiler kişiyi ciddi anlamda rahatsız eden olgulardır. Kadınlarda belirli dönemlerde yaşanan hormon değişikliklerinde de tetiklenebilen egzama hastalığı hamilelik dönemlerinde de artabilmektedir. Ayrıca fazla sıcak havalarda veya uzun süreli sıcak su ile banyo yapılması durumunda egzama belirtileri tekrar edecektir.

Geçmesi çok zor olan ve tanısı kesin olarak konamamış bir cilt hastalığıdır. Çocuklarda geçebildiği halde yetişkinlerde geçmemektedir. Her bireyde farklı bölgelerde ve farklı çeşitlerde görülmektedir. Kimilerinde kaşıntı çok fazla iken kimilerinde dökülme çok fazla olabilmektedir. El ve ya ayak parmakları arasında da sıkça görülen bu hastalık çok yaygın olarak görülmektedir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir.

Egzama tedavisi;

Egzamanız var ise önce bir cildiye uzmanı tarafında tedavi edilmelisiniz. Daha sonra tetikleyen şeyleri kendiniz keşfedip bunları yapmamanız gerekmektedir. Ani ve ciddi olarak yapılan stres ve sıkıntı gibi durumlarda hemen artan bu hastalık ayrıca derinin kuru kalması ile de çoğalabilmektedir. Bu sebeple ellerinizde egzama var ise ellerinizi sürekli nemli tutarak kurumasını engelleyebilirisiniz. Ya da çok sıcak suda ellerinizi fazla tutmamanız gerekmektedir.

Egzama bulaşıcı mıdır?

Egzama bilinenin aksine bulaşıcı bir hastalık değildir. Etkileri ve ortaya çıkaracağı tüm rahatsızlıklar, hastanın kendisi ile sınırlı kalmaktadır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com