Kadınla Herşey

Durian Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Durian Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Durian meyvesi hakkında bilgiye ulaşıldıkça ve yararlarını öğrendikçe talebin arttığı görülmektedir. Henüz Türkiye’de yetiştirilemediğinden şimdilik sadece uzak doğu ülkelerinden temin edilebilmektedir. Yurt dışından kilosu 10-20 $ arasında satın alabiliyorsunuz. (Fiyatı zamanla değişebilmekte)

Durian Nedir?

Durian meyvesi eşsiz özelliklere sahip, lezzetli, yumuşak, etli ve çok popüler bir meyvedir. Güney-Doğu Asya ülkelerinde “Meyvelerin Kralı” olarak saygı görmektedir. Durian‘ın 30 türü vardır; ancak sadece 9 türü yenilebilmektedir. Durian mevsimlik bir meyvedir. Bu özelliğiyle mango ve diğer tropikal özel meyveler ile örtüşmektedir. Tipik olarak sezonu hazirandan ağustosa kadar sürer. Büyüklüğü, eşsiz kokusu ve zorlu dikenli kabuğu ile diğer tropikal meyvelerden ayrılır. Boyu 12 ila 15 cm’ e kadar ulaşabilir. Ağırlığı ise; 1 ila 4 kg aralığındadır.

durian nedir

Durian almak için bilgiye sahip olmak gerekir. Birbirinden farklı olgunlukta durianları seçmek meyveyi tanımakla ilgilidir. Eğer bu meyveyi ilk kez tadacaksanız, iç eti gevrek ve lezzeti hafif olan genç durianları tavsiye edebiliriz. Çoğu kez durianın kabuğu kendi açılır ve çatlamaya başlar. Ya da bir bıçak yardımı ile siz meyveyi açabilirsiniz. Ancak bunun için oldukça dikkatli olmanız gerekecektir. Çünkü Durianın kabuğu çok sert ve dikenlidir. Çıplak elle tutulduğunda canınızı yakabilir. Durian genel olarak tazelik gösterir ancak isteğe göre alkolle marina ederek de eti olgunlaştırmak mümkündür.

durian meyvesi hakkında bilgi

Et yemeklerinde veya hamur işlerinde oldukça sık kullanılan bu meyve, Güneydoğu Asya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Mutfaklarda, özellikle tatlı preparatlarında çeşitli tatlandırıcı madde olarak kullanılmaktadır. Durian tohumları da yuvarlak, oval bir şekildedir. Tohumları haşlanmış olarak güvenle tüketebilirsiniz.

durian meyvesinin kokusu nasıldır

Durian meyvesinin dikkat çeken bir diğer özelliği ise; keskin kokusudur. Kimilerine göre sporcu çorabı kadar pis kokmaktadır. Kimilerine göre çürümüş et kadar iğrenç. Kimilerine göre ise pırasa gibi kokmaktadır. Ancak ortak olan bir düşünce var ki; Durian güçlü ve etkili bir kokuya sahip. Her ne kadar sert, güçlü ve dikenli bir kabuğa sahip olsa da, etrafa yoğun bir koku yayar ve eğer ki onu alıp evinize giderken toplu taşıma aracı kullanmayı tercih ettiyseniz, başınıza bela olabilir. Bir dönem Asya’da, sırf keskin ve kötü kokusu yüzünden, toplu taşımalara Durian ile binmek yasak edilmiştir.

durian tadı nasıldır

Durian Meyvesi Nerede Yetişir?

Meyve tropikal iklimlerde yetişir. Durian; Endonezya, Malezya, Brunei ve Filipinler’in yerli meyvesidir; ama esas olarak Tayland, Malezya, Endonezya tarafından ihraç edilir.

Nadir olsa da, Asya Birleşik Devletleri Gıda piyasasında bulunabilmektedir. Asya’da, kendi sezonunda hemen hemen her süpermarkette rahatlıkla bulabilmek mümkündür. Öyle ki, pazarlarda ve sokak satıcılarının tezgahlarında bile yığınla Durian görmek mümkün.

durian yetirtiği yerler, durian nerede üretilir

Durian Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 • Durian, muz, avakado ve diğer tropikal meyveler gibi, enerji, mineral ve vitamin açısından zengindir. 100 gr taze Durianda 147 kalori bulunmaktadır.
 • Meyve yenildiğinde, enerji yeniler ve anında vücudu canlandırır. Kolay sindirilebilir; yumuşak eti doymuş yağ ve kolestrol içermez.
 • Diyet için ideal bir meyvedir. Çünkü lif bakımından oldukça zengindir. Zengin lif içeriği, toksinlerin bağırsakta bekleme süresini azaltarak kolon mukaza zarını korumaya yardımcı olur ve sindirim sistemini hızlandırır. Kabızlık sorunları için de müshil etkisi yaratır.
 • Durian içeriğindeki zengin C vitamini ile tam bir antioksidan özelliğinde bir meyvedir. C vitamini açısından zengin olan bu meyvenin tüketilmesi, insan vücudunun enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç geliştirmesini sağlar ve vücutta bulunan zararlı bakterilerin ve mikropların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Durian, B vitamini kompleks grupları için mükemmel bir kaynaktır. Çünkü içeriğinde niasin, riboflavin, pantotenik asit (B5 vitamini), piridoksin (vitamin B-6) ve tiamin (vitamin B-1) oldukça zengindir. Vücut sağlığı için bu vitaminler gereklidir.
 • Ayrıca içeriğinde zengin miktarda, manganez, bakır, demir ve magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır. Manganez antioksidan özelliği ile enzimlerde, süperoksit dismutaz için bir ko-faktör olarak vücut tarafından kullanılır. Bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve demir kırmızı kan hücresi oluşumu için gereklidir.

durian meyvesi faydaları

 • Taze durian meyvesi, potasyum bakımından çok zengin bir kaynaktır. Potasyum kalp hızı ve kan basıncının kontrolüne yardımcı hücreler ve vücut sıvıları için önemli bir elektrolit özelliğindedir.
 • Aynı zamanda “doğanın uyku hapı” olarak da anılmaktadır. Durian, triptofan denilen bir çeşit amino asiti yüksek düzeyde içerir. İnsan vücutlarında serotonin (mutluluk hormonu) ve melatonin (23:00-05:00 arası salgılanan büyüme hormonu) salgılanmasına yardımcı olur. Bu nedenle uyku problemlerini ve epileptik olayları kontrol altına almakta hayati bir rol oynamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Elber kuş dedi ki:

  Türkiye de hangi marketlerde veya nerede bulabilirim?

  1. Adem dedi ki:

   Elimde Endonezya’dan yeni gelmiş taze Durian tohumları var. İletişim için: ad**(@gmail.com

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com