Kadınla Herşey

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Yaz ayları gelince Anadolu topraklarında, birbirinden lezzetli, kan kırmızı domatesler de kendini gösterir.. Tabi kendi bahçesi olup da, bizzat kendi yetiştirenler ve doğal bir domatese kavuşanlar çok şanslı.. Ne var ki, günümüzde genetiği ile oynanan yani GDO kurbanı belki de en bilinen besin, domatestir. Ne yazık ki!

Oysa domatesin sağlığa faydası saymakla bitmez.. Özellikle çocuklar ve kadınlar için. Tam bir C vitamini deposu olan bu besin, çocuklarda bağışıklık sistemini geliştirirken; kadınları rahim kanserine karşı korur. Tam bir antikordur. Yani kısacası, yaz aylarında, manav ve pazar tezgahlarında gördüğünüz o kan kırmızı domatesleri, güvendiğiniz bir yer olmak şartı ile, hiç kaçırmadan alın ve bolca tüketin. Taze iken her besin faydasını iki kat verir.

Ancak yaz ayları dışında domates bulabilmek neredeyse imkansız! Bulabilsek bile, ya sera ya da hormonla şişirilmiş yapay besinlerle karşılaşıyoruz. Bu besinleri yemeyin daha iyi. Başta da bahsettiğim gibi, genetiği ile oynanmış hiçbir besinin, sağlığınıza faydası olmaz!

Biz de bugün sizler için, kışın da tazecik domatesleri bulun, bu besinlerden faydalanın diye; Anadolu kadınlarımızın bulmuş olduğu ve yıllardır da kullandığı, aslında çokça bilinen ve de uygulanan bir yöntemimiz var. Domates konservesi özellikle kırsal yerleşim yerlerinde sıklıkla kullanılır. İnanın faydası çok..

Bir kere kışın o karlı günlerinde hazır bir yemek olarak hep elinizin altında oluyor. Ne pişirsem dediğiniz an konserveyi açın, ister çorbasını ister yemeğini, isterseniz iki yumurta kırıp menemen yapın.. 🙂 Ayrıca, yaz tazeliğini korumuş olacak ve tazecik domates yemiş olacaksınız..

Bunun için iki yöntemimiz var. Bunlardan ilki daha pratik, ancak pişme süresi uzun olduğu için artık köyler dışında pek kullanılmamakta. Diğeri de kısa süreli ancak ocak başında biraz bunalabilirsiniz.. 🙂

Domates Konservesi Yapımında 1. Yöntem;

İstediğiniz kadar domates, bir miktar tuz yeterli domates-konservesiolacaktır. İlk olarak domatesleri güzelce yıkayın. Kabuklarını soymak isteyenler, domateslere alt kısımlarından çapraz çizikler atsın, kaynar suya atsın ve 3-4 dakika bekletsin, kabukların kolayca soyulduğunu göreceksiniz. Domatesleri yemeklik doğrayın ya da nasıl arzu ediyorsanız. Önceden yıkanmış ve steril edilmiş (yani kurutulmuş ve temiz, hijyenik olması çok önemli) kavanozlara dolduruyorsunuz. Kavanozları ağzına kadar doldurmayın! 1 parmak boşluk bırakın ve üzerine bir tutam tuz gezdirin. Sıfır aldığınız, yeni kapak ile ağzını sıkıca kapatın. Diğer domatesleri de bu şekilde doldurun ve derince bir tencereye kavanozları dizin. Kaynama aşamasında birbirine çarpmasını engellemek için aralarına temiz bezler sıkıştırabilirsiniz (çok daha güvenli olacaktır). Bu şekilde orta ateşte, 1 saate yakın pişirin ve süre dolunca, kavanozları tencereden alın (elinize dikkat edin, çok sıcak oluyor!) ters çevirerek, yani kapaklar altta kalacak şekilde serin bir yere dizin. 1 gün bir gece bekletin. Daha sonra serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Domates Konservesi Yapımında 2. Yöntem;

İstediğiniz kadar domates, bir miktar tuz yeterli olacaktır. İlk olarak yine domatesleri güzelce yıkayın. Kabuklarını soymak isteyenler, diğer yöntemde anlattığımız tekniği kullanabilir. Daha sonra domatesleri yemeklik ve nasıl arzu ederseniz, küp küp de güzel oluyor, doğrayın. Derince bir tencereye doğranmış domatesleri alın ve içerisine göz kararı, bir tutam tuz ilave ederek, orta ateşte pişirin. Domatesleri arada karıştırın ve iyice pişmelerini sağlayın. Bu arada başka derin bir tencerede, pişen domatesleri koyacağınız kavanozları steril etmek için su kaynatın. Kaynayan suya kavanozları ve kapakları atın. Bir tutaç ile çevirin ki her yeri kaynar suda dezenfekte olsun. Daha sonra kavanozları temiz ve kuru bir yere ters çevirerek alın ve kurumasını bekleyin. Kuruyan kavanozları alın. Bu esnada elinizde bir havlu olsun. Domatesleri kavanozlara kaynar kaynar koyacağımızdan, eliniz yanabilir! Bir kepçe yardımı ile, ateşte kaynayan ve pişmiş domatesleri kavanozlara alın. Yine kavanozları ağzına kadar doldurmaktan kaçının! Kavanozların ağzını silin ve kapağını sıkıca kapatın. Temiz, serin ve kuru bir yere ters çevirin, kapaklar altta kalacak şekilde dizin. Domatesler bitene kadar bu işlemi yapın. Tüm işlem bittiğinde, kavanozları yerinden oynatmadan bu şekilde 1 gün bir gece bekletin, yani 24 saat! Daha sonra serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

domatessAyrıca bu yöntem de, domatesler pişerken içerisine sarımsak, sivri acı biber atanlar da var. Bu şekilde de tadı harika oluyor. Menemeni bu şekilde sevenler için birebir!

İşte işlemler bu kadar! 🙂 Aslında domates konservesi yapmak işte bu kadar kolay! Sadece yöntemleri bilmeniz yeterli.. Haydi hanımlar, hem eşlerimize ev ekomisinde yardımcı olmak için, hem de bu güzel geleneğimizi sürdürerek, sağlıklı beslenmek için, mutfaklara..! Yaz ayı, bereket ayı.. Fırsatı kaçırmayalım..

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com