Kadınla Herşey

Doğal Sivrisinek Kovucu

Doğal Sivrisinek Kovucu

Yaz aylarını sabırsızlıkla bekleriz.. Sıcak ve bol güneşli hava, deniz, kum, bizi kendimize getirir.. Ne var ki yazla beraber hep aynı sorun da beraberinde gelir; sivrisinekler!

Sivrisinekler insanlara musallat olan hayvanlardır. Eminiz ki siz de yazları, kaşınmaktan yoruldunuz. Sivrisineklerin sağlığa zararları da oldukça fazla. Bir sivrisinek yüzünden enfeksiyon kapabilir, en kötü bulaşıcı hastalıklara yakalanabilirsiniz. Bu gibi nedenler yüzünden ve tabi en önemlisi yaz akşamlarının tadını kaçırmamaları için, sivrisineklerden korunmamızda yarar var.

Sivrisinekler; ışık, ısı, nem ve koku bir arada olduğunda gelirler ve fena ısırırlar! Sivrisineklerin farklı türleri sıtma hastalığı gibi ciddi hastalıkları ve bakterileri de taşır.

Karşılaştığınız sivrisinek sorunlarında, bazlı kimyasal sivrisinek kovucu maddeler ve ilaçları kullanmak zorunda kalmadan kendinizi koruyabilirsiniz. Çoğu markalar size diğer kimyasal ürünleri tavsiye edebilir; ancak kimyasallar, ciddi sağlık ve çevre sorunlarına neden olabilmektedir.

Doğal Sivrisinek İlacı Nasıl Yapılır?

‘Sivrisineği nasıl kovarız?’, sivrisineği ne uzaklaştırır?’, daha da önemlisi, ‘doğal sivrisinek kovucu bitkiler neler?’.. Kimyasallar olmadan, sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak istiyorsanız, doğal sivrisinek kovucu yöntemleri bilmenizde yarar var..

 

sinek-kovucuLimon – Okaliptüs Yağı

1940′ lardan beri kullanılan limon okaliptüs yağı, bilinen en iyi doğal kovuculardan biridir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), okaliptüs yağını, etkili bir sivrisinek kovucu olarak onayladı. Yeni bir çalışma da, % 95 oranında okaliptüs yağı ve limon karışımının, sivrisineklere karşı üç saat daha fazla koruma sağladığını gösterdi.

Yarım limon ve okaliptüs yağı ile, kendinize doğal yoldan sivrisinek kovucu yapabilirsiniz.

Not: Bu yöntemi kullanırken, üç yaşın altındaki çocuklara dikkatli olun. Çocuklar için sağlıklı olmayabilir.

 

sinek-kovucu-1Lavanta Yağı

Ezilmiş lavanta çiçekleri, sivrisinekleri püskürtmek için bir koku ve yağ açığa çıkarır. Dışarıda bir bahçeniz varsa, ya da kapalı alanlarda bile, yani evinizde de lavanta büyütebilir, sivrisineklere karşı doğal ve hoş kokulu bir kovucu yapabilirsiniz.

Ezilmiş lavanta çiçeklerinden çıkan yağı; kollarınız, boynunuz, ayaklarınız gibi açık alanlarınıza sürebilir, sivrisineklere karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra, temiz bir bez ile bu yağı tüm vücudunuza da uygulayabilirsiniz.

Lavantanın analjezik ve antiseptik özellikleri vardır. Bu sivrisinek sokmalarını önlemenin yanında, sivrisinek ısırıkları için de iyi bir yatıştırıcı ve iyileştiricidir.

 

Tarçın Yağısivri-kovucu

Tarçın, bildiğiniz baharat çeşidinden, tatlılara lezzet veren bir maddeden çok daha fazlasıdır. Tayvan’da yapılan bir çalışmaya göre tarçın yağı, sivrisinek yumurtalarını öldürmede oldukça etkili! Ayrıca yetişkin sivrisineklere karşı da tam bir kovucu.

Tarçın yağı konsantre dozu, yani fazla dozda olması, cildinizi rahatsız edici olabilir, bu yüzden kullanırken dikkatli olun.

Yarım bardak suyun içerisine 24 damla tarçın yağı karıştırın ve suyu seyreltin. Bir fısfıs yardımı ile evinizin çevresine, döşeme veya bitkilerin üzerine, cildinize veya giysilerinizin üzerine püskürtün.

 

sinek-kovucu3Kekik Yağı

Kekik bitkisinin çiçek ve yapraklarından su buharı distilasyonu yöntemi ile %2-%8 oranında yakıcı lezzetli aromatik kokulu uçucu yağ elde edilir. Bu uçucu yağda; monoterpen fenollerden karvakrol ve timol bulunmaktadır. Sivrisinekler için iyi bir kovucu!

Sivrisinekler için doğal koruma sağlayan en iyi yollardan biri de kekik yağı. Cilde uygulandığında, % 91 oranında sivrisinekleri kovduğu, yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir.

Evde kek yağından sivrisinek kovucu yapmak için; bir bardak suyun içerisine 10 damla kekik yağı, karıştırın. Oluşan karışımı cildinize sürün veya etrafınıza püskürtün.

 

Catnip Yağı

Nepeta parnassicaane ailesinin bir üyesi olan catnip bitkisi, sinek-kovucu4sivrisinekleri geçiştirmek ve kovmak için en doğal ve en etkili yollardan biri olabilir. Catnip bitkisinin en değerli kısmı yapraklarındaki özü ve yağıdır.

Yapılan bir çalışmada, sivrisinekleri püskürtmede 2-3 saat boyunca etkili bir bitki olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırmalar, diğer kimyasal ilaçlara oranla catnipin, sivrisinek kovmada çok daha etkili olduğundan bahsediyor.

 

sinek-kovucu-5Soya Yağı

Soya bazlı ürünler, sivrisineklerden korumada, citronella tabanlı (esans çıkarılan bir güney asya otu) ürünlerden çok daha uzun süre etkili oluyor.

Soya yağına ek olarak ev karışımına, aynı zamanda biraz limon yağı da ekleyebilirsiniz. Bu kombinasyonun sivrisineklere karşı etkinliği test edilmiş ve yüksek oranla etkili olduğu gözlemlenmiştir.

 

Sonuç İçin Önemli Notlar;

Bu ilaçlar bitkilerden yapılmalarına rağmen, yağların yüksek dozlarda kullanımı zararlı olabilir. Önerildiği gibi, yağları su ile seyreltin. Üç yaşından küçük çocuklarınız varsa çok daha dikkat li olmanızda yarar var.

Eğer, bu potansiyel kovucuların herhangi birine alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız; kullanmadan önce, bir ya da iki gün boyunca cildinizin küçük bir parçası üzerinde bir noktada yağları test edim ve alerjiniz olmadığına emin olun. Eğer alerjik bir reaksiyondan şüpheleniyorsanız, kullanımını durdurun ve cildinizi bol su ile yıkayın.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sivrisinekleri uzaklaştıran bitkiler dedi ki:

    Doğal yollardan sivrisinek kovmak gerçekten çok iyi olmuş kimyasallardan bıktık yeter artık doğaya zarar veriyorlar.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com