Kadınla Herşey

Deri İltihabı Nedir?

Deri İltihabı Nedir?

Vücudumuz bir iskelet sistemi ile var olan ve işleyen bir mekanizmadan meydana gelir. Bu sistemde bakıldığında ilk dikkati çeken iskelet sisteminin ana örtüsü olan deridir. Yaşamsal 5 duyunun en önemlilerinden olan dokunma duyusunun gerçekleştirildiği dokudur. İnsanların yaşamları boyunca derilerinde, ciltlerinde egzama ve yanık başta olmak üzere birçok deri problemi gerçekleşebilir ve derinin sağlığının kaybolmasına sebep doğurabilir. Deri iltihabı da bunlardan birisidir.

Halk arasında bu tabir ile bilinen hastalığın asıl tıbbi ismi dermatit’tir. Ve farklı deri iltihaplanma türleri mevcuttur. Seboreik, atopik, kontakt ve nörodermatit adı verilen bu enfeksiyon türlerinin diğer iki çeşidi de staz ve periroral dermatittir. Farklı sebep ve oluşum belirtileri olsa da genel özellikleri kızarma ve kaşıntıdır. Boyutuna göre bulaşıcı olmayan fakat gerek sosyal yaşamınızda gerekse fizyolojik olarak sizleri zorlayabilecek bir hastalıktır. İleri düzey komplike bir tedavi süreci olmamakla birlikte belirlenen ilaçlar kullanıldığı takdirde gerileme kaydedilir.

deri-iltihaplanmasi

Deri iltihabının nedenleri ve belirtileri;

Deri iltihabı farklı sebeplerden ötürü kaynaklandığından her dermatit tanısının farklı belirtileri vardır. Ama genel belirtilerin çoğu kızarıklık ile göze çarpan şişkinlik, kaşıntı ve ciltte oluşan lezyonlardır. Ağrılı ve sizi zorlayacak boyuta geldiği takdirde mutlaka bir cilt uzmanının görmesi gerekmektedir. Daha çok alerjik seyreden bu hastalıkta psikolojik etkenlerde önemli olduğu kadar, tahriş edici madde temasına da bir o kadar dikkat etmek gerekmektedir.

Yapılan araştırmalarda; deterjanlar, sabun ve temizlik ürünlerine çok fazla temas eden kişilerde fazlaca bu sorunun yaşandığı gözlemlenmiştir. Bizler günlük hayatta her ne kadar farkına varamasak da bu gibi ürünlerde bulunan nikel, kurşun gibi maddeler, bazı bitki özleri ve farklı maddeler alerjen etki sağlayarak doku bozukluğuna ve deri iltihaplanmasına sebep olmaktadır.

Deri iltihabı nasıl tedavi edilir?

Deri iltihabı tedavisinde kullanılabilecek olunan merhem ve pomatlar olduğu gibi, alternatif tıp olarak da değerlendirilen farklı metotlar ile de tedavi yoluna gidebilirsiniz. Özellikle papatya içerikli merhemlerin de iyileştirici etkisinin bulunduğu bu rahatsız iltihap kurutucu keten tohumu ve omega 3 tüketilerek de üstesinden gelinebilir. Eğer en kısa sürede bu sorundan kurtulmak istiyorsanız kendi kendinize tedavi yönteminden evvel mutlaka bir cilt uzmanına danışarak gerekli tedavi basamaklarını öğrenmelisiniz.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com