Kadınla Herşey

Dar Kıyafet Giymenin Zararları

Dar Kıyafet Giymenin Zararları

Giysi seçerken farklı tercihlerimiz vardır. Kimimiz bol giyinmeyi sever kimimiz dar giyinmeyi, kimimiz koyu renkli severken kimimiz açık renkli ve cıvıl cıvıl kıyafetleri. İsteğe göre giyinmenin yanında birde ortama göre, modaya göre giyinme şekilleri vardır.

Dar giysiler sağlığı tehdit ediyor!

Bir kıyafeti seçerken, sağlığımız açısından onu acaba ne kadar değerlendiriyoruz. Hangi giyisiyi alırken “bu benim sağlığıma zararlı” diyerek ondan vazgeçebiliyoruz! Ancak bizim dikkat etmediğimiz küçük gibi görünen bu ayrıntı, aslında büyük sorunlara yol açıyor. Bilimsel olarak araştılan ve dar giysilerin hem erkeklere hem kadınlara, hem hamilelere hem çocuklara zararları oldukça düşündürücü. Dar giymenin sağlığa zararların hakkında kısaca değinelim:

dar giysiler

Dar giyinmenin zararları nelerdir?

 • Dar giysi giymek vücudu sıkıştırarak kan dolaşımını zorlaştırıyor. Damarlara baskı yaparak kanın damarlarda yoğunlaşmasına sebep olup damar genişlemesini artırıyor. Bu durum varise yol açıyor.
 • Erkeklerde dar pantolon giymek kısırlığa, kasık rahatsızlıklarına, mesane problemlerine, idrar yolu enfeksiyonlarına ve çarpık testis sorunlarına neden oluyor.
 • Dar pantolonlar bacak sinirlerinin zedelenmesine yol açabiliyor.
 • Karın tokluğundan sonra sıkılan kemer yada pantolon mideyi sıkıştırdığı için yemek borusuna asit kaçmasına sebep olabiliyor. Bu da yanma, karın ağrısı, geğirme hissi yaşatıyor.
 • Bacakların hava almasını güçleştirdiğinden ciltte egzama, mantar gibi rahatsızlıklara kapı aralıyor.
 • Kadınlar için vajinal bölgede tahrişe sebep olan dar giysiler, deride çatlak, vajinal iltihap, enfeksiyon gibi olumsuzlukların belirmesine neden oluyor.
 • Uygun yapıda olmayan sütyenler, göğüste deformasyona sebebiyet verebiliyor ve bel-boyun ağrılarına sebep oluyor.
 • Vücutla çok sık temas eden dar giyiselerden nano teknolojik üretim kumaşlar yada sentetik kumaşlar cildin hasar görmesini, kimyasal madde emilimini artırıyor. Özellikle vücut sıcaklığının arttığı zamanlarda, yaz aylarında deri gözeneklerinin genişlemesi kumaşların sentetik unsurlarına karşı savunmasız kalabiliyor.
 • Mideye baskı uygulayan ve reflüye sebep olan dar pantolon yada kemer uygulamaları, ileriki aşamalarda yemek borusunun alt kısımlarında kanser başlangıcı oluşturabiliyor. Türkiye’de her 5 kişiden birinin reflü şikayeti olduğunu hatırlamakta yarar var.
 • Jean türü sert kumaşlar normal olan lenf dolaşımını bozarak selülite sebep olmaktadır.
 • Sivri uçlu, dar burunlu ayakkabılar ‘Hallux Valgus’ denen baş parmak çıkıntısına sebebiyet veriyor ve küçük parmak şeklini bozabiliyor.

Dış giysilerin darlığına dikkat edilmesi gerektiği gibi aynı zamanda iç çamaşırlarında dar olanlarından kaçınmak gerekmektedir. Moda yada gösteriş uğruna daha fit görünmek için sağlıktan olmak pek mantıklı sayılmamaktadır.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com