Kadınla Herşey

Börülce Buzlukta Nasıl Saklanır?

Börülce Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yazın son aylarında, sonbahara doğru kışlık hazırlıkları başlar, buzluklar, derin dondurucular yazın yeşillikleri ile dolar. Hem yazın doğal hali ile bulunan besinlerden, kışın da faydalanmak, hem de ev ekonomisine katkıda bulunmak amaçlı, sizler de yazın aileniz için kış hazırlığı yapmak isteyebilirsiniz.

Buzluğa birçok yaz sebzesi koyulabilir. Bazı sebzeler çiğden koyulabilirken, bazılarını hafif pişirmeniz gerekebilir. Sebzesine göre, buzluğa koyma yöntemleri de değişebilir. Bu sebzelerden biri de börülcedir. Bildiğiniz üzere börülce yaz aylarında yetişen, sağlığımız için oldukça faydalı, bir tür taze fasulyedir. Yazın pazar tezgahlarında, bahçelerde sıklıkla gördüğümüz börülce kışın yetişmez. Bu nedenle de kışa hazırlık amaçlı, buzluğa börülce koyabilirsiniz.

Börülce, sağlığımız açısından birçok faydaya sahiptir. Özellikle de kabızlık ve fazla kilo problemleri olanlar için harika bir besindir. Börülce, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığından kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur. Yüksek lifli besinler bu açıdan kendimizi iyi hissetmemizi ve besinlerin daha yavaş sindirilmesini sağladığı için, verdiği tokluk hissinden dolayı kilo almayı engelleyici rol oynar, sağlıklı beslenmenize fayda sağlar.

Buzluğa ya da Derin Dondurucuya börülce Nasıl Koyulur?

İlk olarak buzluğa koymak istediğiniz kadar taze börülceyi ayıklayın, temizleyin. Bol su ile yıkayın. Ardından 3 dakika kadar kaynar su içinde haşlayın ve kevgir yardımı ile başka bir kaba alın. Börülceleri alır almaz ya buzlu soğuk suyun içine salın ya da musluk suyunun altına tutun. Bu yöntem şoklama yöntemidir, bu şekilde börülceleriniz vitamin kaybına uğramayacak, taze bir şekilde kışa çıkacaktır. Kaynar su içinden alıp, buzlu suya salmak daha etkilidir. börülce-buzlukta-nasil-saklanirİyice soğuyan börülceleri, birer yemeklik olacak şekilde pay edin ve buzdolabı poşetlerine alın. Dilerseniz poşetlerin içine bir miktar doğranmış taze domates de ilave edebilirsiniz, size kalmış. Poşetlerin içinde hava kalmayacak şekilde iyice yayın ve ağızlarını sıkıca kapatıp, buzluğunuza ya da derin dondurucunuza kaldırın.

Bu pratik ve bir o kadar da faydalı bir yöntem. Bu şekilde istediğiniz kadar börülceyi kış için buzluğa koyabilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun.

Sağlıkla kalın..

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com