Kadınla Herşey

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayı yorgunluk alması ve rahat bir uyku için tercih edilmektedir. Nanegillerden olan biberiye bitkisi keskin kokusundan dolayı Akdeniz mutfağında baharat olarak yaygın kullanılmaktadır. Kozmetik alanında şampuanlarda da kullanılan biberiyenin, yağı ve özünden de istifade edilir.

Biberiyenin Faydaları

biberiyenin faydaları

Yaprak dökmeyen bir bitki olup çalıya benzeyen yapısıyla biberiye, yüzyıllardır tıbbi tedavi amaçlı kullınımı olmuştur. Günümüzde de modern hayatın hastalıklarından arınmak için tercih edilmektedir.Bilişsel fonksiyonları geliştirmek ve antioksidan açısından koruyucu özelliği olan biberiye çayının, kalp hastalığı ve kansere karşı direnç özelliği mevcuttur. Gençleştirme özelliğinden dolayı kozmetik sanayinde de kullanıldığı bilinir (biberiye yağı ile cilt bakımı hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz).

Biberiye, içeriğindeki polifenoik bileşimler oksitlenmeyi ve bakteriyel gelişimi engellediğinden dolayı aynı zamanda antioksidan özelliği gereği tercih edilebilen tüketicilecek baharatlar arasında yer almakta.

Radyasyona maruz kalmış insan kanında biberiye özü koruyucu etki göstermiştir. Yapılan deneylerde kanserle mücadelede etkili olduğu gözlenmiştir. Bir diğer araştırmada ise biberiyenin Alzheimer gibi hastalıklarda bilişsel fonksiyonları geliştirdiği gözlenmiştir. Bu sebeple yaşlı kişilerin biberiye çayı içmeleri tavsiye edilmektedir.

Biberiye çayı neye iyi geliyor?

biberiye çayı faydaları

İçerisinde barındırdığı Beta Karoten ve K vitamini ile biberiye çayının faydaları bu kadarla sınırlı değil.

 

 • Beyne giden kan akımını artırarak hafızayı güçlendirme etkisiyle Alzheimer gibi hastalıklarda fayda sağlamaktadır.
 • Zihin açıcı özelliğiyle bilinmektedir. Uzun süreli kullanımda hafızada gelişmeler görülmüştür. Hafıza gelişimi için sınavlara yardımcı olduğundan öğrenciler için özellikle tavsiye edilmektedir.
 • Migren ve baş ağrılarını dindirmede etkindir.
 • Sabahları içeceğiniz biberiye çayı ile gün boyu konsantrosyonu artırabilirsiniz.
 • Günlük tüketimde belleği güçlendirici etkisi görülmektedir.
 • Kimi şampuanlarda da kulanılan biberiye, saça güçlülük ve canlılık vererek uzamasına yardımcı olur. Biberiyenin suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • Saç dökülmesini önleme konusunda etkin olduğu Amerikan Tıp Birliği Dermatoloji Dergisinde yayınlanmıştır.
 • Safra kesesi hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Onaylanan bilimsel araştırmalar neticesinde hazımsızlığa çok iyi gelen biberiye çayı, bağırsak sorunlarının çözümünde etkilidir.
 • Kan dolaşımını artırıcı özelliğinden dolayı cildi yenileyerek güzelleştirir.
 • Anti-oksidan özelliği ile yaşlanmaya ve kansere karşı koruyucudur. Özellikle meme kanserinde çok olumlu etkileri görülmüştür.
 • İçindeki demirin kansızlığa etkisi olduğundan, kansızlık çekenler bu çayı içebilirler.
 • Vücuttaki toksinleri atmaya ve bedeni zinde tutmaya yardımcıdır.
 • Kansere neden olan maddeleri sökmesiyle vucudu korumaktadır.
 • Günlük bir bardak biberiye çayı bile vitamin ve minarel açısından günlük ihtiyacınıza destek sağlayacaktır.
 • İdrar söktürücü özelliği ve kadınlarda adet düzensizliklerinde etkilidir.

Biberiye çayının zararları / yan etkileri nelerdir?

Biberiye çayı herkes için faydalı olsada, olası zararları olabileceği düşünülen hamilelerin ve çocuk emziren kadınların biberiye çayı içmesi tavsiye edilmediğinden doktora danışmaları gerekmektedir.

Alerjiye karşı aşırı duyarlı kişeler bu çayın yan etkisinden korunmak için doktora danışmalıdır. Aşırı derecede kullanımı, kusmaya, spazma sebebiyet verebilir.

Kan sulandırıcı kimi ilaçlarla etkileşime girebiliceğinden, bu tür hap kullananların daha dikkatli olması gerekmektedir. Epilepsi ve yüksek tansiyon hastaları biberiye çayına karşı yine dikkatli olmalıdır.

Biberiye çayı nasıl yapılır?

Kurusundan ziyade taze olanı daha tercih edilmektedir. Hem aromasının daha keskin hemde etkisinin daha fazla olmasından dolayıdır. Bir tatlı kaşığı biberiye otunu kaynamış bir bardak suda 10 dakika demleyerek, süzüp içebilirsiniz.

Evinizde Biberiye Yetiştirebilirsiniz!

Yararlarının bu kadar etkileyici olduğu bir bitkiyi evinizde saksıda yetiştirerek her an taze biberiye çayını elinizin altında bulabilirsiniz. Hep yeşil kalabilen biberiye, yetiştirilmesi de kolay bir bitkidir. Biberiyenin uzun ömürlü bitkilerden olduğunu ve konumunu sevdiği sürece on yıllarca yaşayabildiğini biliyor muydunuz? Bu onun belkide kanserde bile etkili olmasının bir ispatıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com