Kadınla Herşey

Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Beyaz çayın adını diyet listelerinde duymuşsunuzdur. Çayı seven bir toplum olarak çay tercihinizi niye en çok faydanıza olandan yana kullanmayasınız ki? Beyaz çayın zayıflamaya yardımcı olması belki bu seçimde size yardımcı olacak. Beyaz çay zayıflatır mı demeyin.

Siyah, yeşil veya beyaz, tüm çaylar Latince adı “Camelia Sinensis” olan çay bitkisinden elde edilir. Beyaz çay elde etmek için bahar ayının hemen başlangıcında henüz açmamış, tomurcuk haldeki üst yapraklar tek tek elle toplanır ve başka hiçbir işlem görmeden direkt kurutulur. Bu yöntem sayesinde çay türlerinin faydalı kısmı olan kateşin adı verilen antioksidanlar muhafaza edilir.

Bu antioksidanlar siyah çayda en az olmak üzere, yeşil çayda da azdır. Çünkü siyah ve yeşil çayın toplama zamanı ve işleme yöntemleri, beyaz çaydan farklıdır. Her ne kadar bu üç çay aynı bitkiden elde ediliyor olsa da içerisindeki kateşin miktarı ve tatları farklılık göstermektedir. Siyah çayın içimiş daha sert ve rengi daha koyu iken, yeşil çay ona göre daha yumuşak içimli ve açık renklidir. Bunların yanı sıra  beyaz çayın içimi hem daha yumuşaktır hem de rengi oldukça açıktır.

Beyaz çay,  çay bitkisinin henüz tam olarak olgunlaşmamış, açılmamış yapraklarının toplanması ile elde edilir. Bu yapraklar beyaz tüylerle kaplıdır ve beyaz çayın adı bu tüylerden gelmektedir.

Beyaz çay nasıl zayıflatır?

Beslenme düzenimizin ilk sıralarına beyaz çayı koymalıyız. Beyaz çayın içerisinde oldukça fazla miktarda bulunan kateşinler, metabolizma hızında artışına sebep olarak, vücuttaki yağın parçalanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca vücudun yağ üretimi üzerinde de baskılayıcı bir etki yaratarak, vücuttaki yağ oranının artmasına engel oluyor. Bu sebeple de diyet programlarınızda zayıflamanız için size yardımcı oluyor. Denebilir ki, beyaz çayla zayıflama mümkün.

Gençlik aşısı

Dünyada “gençlik aşısı” olarak bilinen beyaz çay, içeriği ile kolajen yıkımını engelliyor. Cilde esneklik veren ‘elastin’ maddesinin yıkımını önlüyor, sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekliyor. bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor. Böylece yaşlanmaya karşı savaşımızda, özellikle kadınlar açısından en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Daha genç, daha sıkı ve daha esnek bir cilde sahip olmanız için, beyaz çaydan günde 3-4 fincan içmenizde yarar var.

Beyaz çay başka nelere iyi geliyor?

  • İlk olarak, zengin kateşin içeriğiyle kanser oluşumunda etkili olan serbest radikalleri azaltarak vücuda doğal koruma sağlar.
  • Zayıflamanıza, kilo vermeye ve kilonuzu korumaya yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırır.
  • Cildinize bakım yapar, güzelleştirir. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar; sıkı, esnek ve genç bir cilt oluşumunu destekler.
  • Dişleri daha güçlü yapan ‘florid’ maddesi içerir, kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri öldürür.
  • Damarları genişleten etkisiyle, damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.

Zayıflatan çay olarak sadece beyaz çay tek değildir. Zayıflamaya yardımcı olarak başka çaylarda mevcuttur. Ancak dikkat edilmesi gereken her bitki çayının herkese uygun olup olmadığıdır. Bu yüzden içeceğiniz bitki çayları için size ne kadar uygun bilgi edinmelisiniz.

Kadinlahersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com