Kadınla Herşey

Bel Ağrısı Egzersizlerle Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Egzersizlerle Nasıl Geçer?

Neredeyse hepimiz sıklıkla bel ağrıları yaşarız. Bu ağrılar bazen öyle bir hal alır ki, sizi gece uykunuzdan yada her gün gitmek zorunda olduğunuz işinizden edebilir. Tıbbi müdahale gerektirecek aşamalara kadar varabilen bu ağrıların asıl sebebi çoğu zaman hareketsiz bir yaşam biçimidir.

Ancak vücut sağlığı bahane dinlemez. Bu nedenle aşağıdaki egzersizler vücudunuzu korumaya yönelik ve kronik ağrılarınızdan kurtulabilmeniz için her gün belli sıklıklarla yapmanız gereken vücudunuzun ısınarak yumuşamasını ve ağrılarınız hafiflemesine yardımcı olabilecek bel ağrısı harektlerini içermektedir. Eğer akut bel ağrısı yaşıyorsanız yada bel tutulmasından muzdaripseniz bu beli rahatlatan hareketlerle ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel ağrılarını tetikleyen onlarca sebep vardır. Bunlardan en bilineni fıtık olarak da bilinen sinir sıkışmalarıdır. Bunun yanında omuriliğinizde ki en ufak bir denge bozukluğu bile belinizi ağrıtmaya yetecektir. Ağrılarınız zamanla şiddetleniyor ise mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Eğer doktor kontrolü sonucunda herhangi bir bel rahatsızlığınızın olmadığı anlaşıldıysa, sizde ki ağrı büyük olasılıkla bel tutulması yahut hareketsiz bir yaşam biçiminden olabilir.

Bel ağrısına iyi gelen hareketler

bel için egzersizlerBel ağrılarımızı gün içinde, belli sıklıklarla yapacağımız egzersiz ve hareketler sayesinde azaltabilir hatta yok edebiliriz. İşte sizin için faydalı olabilecek bel ağrıları için egzersiz hareketlerimiz;

  • Düz bir zemine sır üstü uzanın: Bu zemin özellikle halı üstü gibi sert olsun. Böylelikle hareketlerinizi çok daha kolay yapabilirsiniz. Belinizin düzleşmesi için dizleriniz bükün ve ayak topuklarınızı kalçanıza yaklaştırın. Bu hareket belinizi ve omuriliğinizi düzleştirerek, belinizde rahatlama sağlayacaktır. Böyle 2-3 dakika kalmanız size iyi gelecektir.
  • Bacaklarınızı aşağıya ve kollarınızı yukarıya doğru gererek boyunuzu uzatmaya çalışın: Bu egzersiz ile vücudunuz genleşecek ve beliniz esneyecektir. Hareketsizlikten kaynaklı ağrılarda bu egzersiz, bel kaslarınızı harekete geçirecektir. Bu hareketi de en az 10 kez tekrar etmeye çalışın.
  • Bacaklarınızı, dizlerinizi bükmeden düz bir şekilde, sırayla havaya kaldırın ve indirin: Bu hareketi ayak uçlarınızı büzerek ve havaya doğru esneterek yapmanızda fayda var. Bu şekilde bacaklarınız sayesinde belinizdeki kaslar ve sinirler harekete geçecektir. Bu da bel ağrılarınızın hafiflemesine sebep olacaktır. Bu egzersizi her bacağınızı en az 10 kez harekete geçirmeniz şartı ile belinize fazla yüklenmeden tekrar edebilirsiniz.
  • Dizlerinizi bükün, karnınıza doğru çekin ve bırakın: Bu hareket bel ağrılarını hafifletmek için kullanılan en iyi yöntemdir. Bu hareketle bel kaslarınız esner ve belinizde rahatlamaya neden olur. Bu hareketi de en az 10 kez tekrar edin.

bele iyi gelen hareketler

  • Dizlerinizi bükün ve bir dizinizden tutarak diğer dizinize doğru esnetin: Bu harekette dikkat etmeniz gereken nokta ise, dizlerinizi yanlara doğru esnetirken belinizin de dizleriniz yönünde hareket etmemesini sağlamaktır. Beliniz tüm hareketlerinizde düz konumda olmalıdır. En az 10 kez tekrar edebilirsiniz.
  • Yüz üstü konuma geçin ve kedi pozisyonu alın: Bu pozisyonda belinizi düz tutmanız oldukça önemlidir. Sağ kolunuzu ve sol bacağınızı kaldırın ve esnetin. Yani vücudunuzda çapraz bir esneme hareketi uygulayın. Bu harekette özellikle bel kaslarınız çekilir ve hareket eder. Bu da bel ağrılarınız için oldukça faydalı olacaktır. Bu hareketi de en az 10 kez tekrar edebilirsiniz.

evde yapılacbilecek bel egzersizleri

  • Dizlerinizin üzerinde öne doğru esneyin: Bu harekette önemli olan kafanızın kollarınızın arasında kalacak şekilde belinizi esnetmektir. Belinizi zorlamadan esneyebildiğiniz kadar öne esnemeye çalışın. Bu da bel kaslarınızı harekete geçirecektir. Bu hareketi yaptığınız egzersizin sonunda rahatlamak amaçlı da yapabilirsiniz.

Bel ağrılarınız için bu hareketleri her gün ve gün içerisinde en az üç kez olmak şartıyla düzenli bir şekilde yapmaya özen gösterin. Gün boyu hareketsiz kalan vücudunuzu, gün içerisinde kendinize ayıracağınız bu 10-15 dakikalık egzersiz hareketleri ile daha sağlıklı ve dinç tutabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com