Kadınla Herşey

Baş Ağrısı Meditasyon Tedavisi

Baş Ağrısı Meditasyon Tedavisi

Meditasyon, insanların baş ağrılarını hafifletmek ve tedavi etmek için bugün halen kullanmakta olduğu eski spiritüel bir uygulamadır. Bu zihin-beden uygulaması, baş ağrısı ile ilişkili olan stresi giderici bir yöntem.

Migren Tedavisinde Meditasyon Yöntemi

Kronik baş ağrıları ve özellikle de migren ile yaşayan milyonlarca insan için, meditasyon olarak da bilinen zihin-beden uygulaması, gerçek bir rahatlama şansı sunabilir. Baş ağrısı olan hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanımı, yapılan büyük bir çalışmada yaklaşık yüzde 20 oranında, onların acısını hafifletmekte yararlı olduğu saptanmıştır.

Birçok çalışma, meditasyon gibi zihin-beden tekniklerinin, baş ağrısı ve diğer nedenlerle oluşan kronik ağrıların hafifletilmesinde etkili olabileceğini kanıtlamaktadır. Örneğin, Psikosomatik Tıp Zen dergisinde yayınlanan bir çalışmada, meditasyon alanında eğitilmiş bireyler, genellikle daha az ağrı hissetmekte ve meditasyon sırasında çok daha fazla rahatlamaktadır.

Meditasyon Nedir?

Antik manevi geleneklere dayalı meditasyon, dikkat ve farkındalığa odaklanmaya yönelik bir uygulamadır. İç ve dış dikkat dağıtıcı tüm unsurları görmezden gelmek ve beraberinde getirilen dinginlik, rahatlama ve denge üzerinde yoğunlaşmaktadır. Meditasyon sırasında ortaya çıkan düşüncelerin de farkında olunur ancak, zihni açık tutarak bu düşüncelerin geçmesine izin verilir. Bu şekilde, zihin şimdiki ana odaklanmış olarak kalır. Bir meditasyon dönemi birkaç dakika veya bir kaç saat arası sürebilir.

Meditasyon Çeşitleri

Meditasyonun çoğu türü dünyada uygulanmaktadır. Uygulanan bazı yaygın türleri şunlardır;

meditasyon-tdavisiFarkındalık; Bu tip meditasyon, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi (NCCAM) tarafından çalışılan, Budist dininin bir parçasıdır. Bu meditasyon sırasında nefes konsantresini öğrenebilirsiniz. Nefes takip edildiği gibi, her an tamamen nefese odaklı ve mevcut olmaya çalışın.

Düşünceler yargısız farkındalık denilen, yargı olmadan aklınızdan geçmektedir. Zamanla daha kabul edilir, denge ve bakış açısı ile günlük hayatı yaşamayı öğreneceksiniz.

Transandantal; NCCAM tarafından çalışılan meditasyonun bir diğer türüdür. Bu form, Hindu dininden gelir ve mantra denilen tekrarlanan kelimeler, cümleler ya da seslerin kullanımını gerektirir. Bir mantra tekrar ederek, meditatör ile rahatsız edici düşünceleri engelleyebilir ve bir derinlik elde edebilirsiniz; ‘huzurlu uyanıklılık’.

Vipassana; Vipassana, ‘açıkça şeyler görmek’ anlamına gelir; beden ve zihin için bir şifa yolu olarak öğreti edilmiştir. Ayrıca iç görü meditasyon denilen vipassana,  Buda tarafından öğretilen bir öğreti olduğu da söyleniyor. Vipassana ile beden sakin ve müstakil kalırken, beden ve zihin arasındaki derin bağlantıları üzerinde durulmasını da gerektirir.

Zen; Zen meditasyonunda, düşüncelere zihninizi kapatmanız gerekir. Ayrıca konsantrasyon ve derinlik elde etmek ve gerçek manada kendini gerçekleştirmek için, meditasyon halinde olmak gerekmektedir.

Meditasyon Baş Ağrısını Geçirir mi?

Kronik baş ağrısı ve migrenin, diğer nedenli ağrılar dahil olmak üzere, meditasyon yöntemi ile çok daha hafif belirtilere indirildiği görülmüştür. Bir çalışmada meditasyon eğitimi uygulanan, kronik ağrısı olan hastaların yüzde 72’si ağrı düzeylerinde anlamlı azalmalar olduğu görüşünde bulunmuş ve bu durum rapor olarak kayıtlara geçmiştir. Bir başka çalışmada ise meditasyon ile, hastaların ağrı ve acılara daha toleranslı oldukları ve çok daha rahat ettikleri saptanmıştır.

Araştırmacılar, meditasyon esnasında vücutta tam olarak ne olduğu ve nelerin geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışmalarını sürdürüyor. Meditasyonun, kalp hızını yavaşlatan ve kan damarlarını rahatlatmakla sorumlu olan sinir sisteminin parçasının etkinliğini ve stres sorumlu sinir sisteminin bir kısmını inhibe ettiği düşünülmekte.. Bazı yeni araştırmalar meditasyonun beyin dalgaları üzerinde de bir etkisi olabilirliğini inceliyor.

Birçok neden, başta stres, gerginlik ve anksiyete, baş ağrısına neden olabilir. Var olan baş ağrısı bu gibi nedenlerle daha da ağırlaşmış da olabilir. Meditasyon gibi zihin-beden teknikleri, sadece altta yatan stresi azaltarak, baş ağrısını rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

meditasyonMeditasyona Başlarken..

Seçtiğiniz meditasyon türü ne olursa olsun, çoğu meditasyon tekniklerinin biraz benzer olduğunu, kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre adapte edilebilir olduğunu unutmayın. İhtiyacınız olan tüm şey; açık bir zihin ve sessiz bir alandır.

Meditasyon, bacaklarınızı yere değdiren klasik oturma pozisyonunda, yatarken ya da ayakta yapılabilir ya da bir sandalyede otururken, hatta yürürken bile meditasyon yapabilmeniz mümkündür..

Meditasyon için, yerel sınıflar başlamanıza yardımcı olabilir; toplum merkezleri, üst düzey merkezler, hastaneler ve yoga stüdyoları, meditasyon dersleri sunmaktadır. Ayrıca, meditasyon eğitimi sağlayan kitap ve çevrim içi kurslar da vardır.

Meditasyon genellikle yararlı ve güvenli iken, tıbbi tedavi kesinlikle değildir ve yerini de tutamaz. Baş ağrılarınızı hafifletmek için bir plan dahilinde ve bir sağlık uygulayıcısı ile çalışın. Tabi tüm bunlardn önce, baş ağrılarınızın altında yatan asıl sebebi öğrenmek için, doktorunuzla görüşün.

Meditasyon genel tedavilere değerli bir katkı sağlayabilir. Bunun için, zihin-beden uygulamalarını nasıl kullanacağınızı sadece bir kez öğrenin ve istediğiniz zaman, istediğiniz her yerde bu yeteneklerinize erişin.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com