Kadınla Herşey

Baş Ağrıları, Nedenleri ve Çeşitleri

Baş Ağrıları, Nedenleri ve Çeşitleri

Baş ağrıları, vücutta bulunan ağrı tiplerinde en sık görülen ve 300’den fazla tipi ve sebebi olduğu söylenen, hafif, orta ve şiddetli derecede olabilen ve yaşam kalitesini etkilemesi bakımından kişiden kişiye değişen bir ağrı türüdür. Baş ağrısı denilince herkesin aklına gelen ilk tip migren olmakla birlikte, migreni diğer baş ağrılarından ayırt eden bir takım özellikler bulunmaktadır.

Baş ağrılarının en temel nedeni migren!

Migren, baş ağrıları eşliğinde mide bulantısı, ışık ve sese karşı hassasiyet, depresif ruh hali, susuzluk hissi, esneme gibi belirtiler göstermekle birlikte bazı kişilerde sık idrara çıkma, duygusal oynamalar, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Migren hastalarında kaygı bozuklukları, panik atak ve depresif ruh hali gibi psikolojik bozukluklar migren hastası olmayan kişilere göre iki kat fazla görülmektedir. Migren ataklarını tetikleyen nedenler arasında adet döngüsünün bazı evreleri, stres, basınç değişiklikleri gibi durumlar bulunmakta olup, ailesel geçişe de rastlanmaktadır.

bas-agrisi-nedenleri

Bununla birlikte baş ağrısı psikiyatrik hastalıklar ile yakınlık göstermektedir. Stres, depresyon ve kaygı bozuklukları en önemli baş ağrısı nedenleri olarak sayılmaktadır. Migrenden sonra insan hayatını en çok etkileyen baş ağrısı tipi, gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bu baş ağrıları migrenden daha düşük şiddetli olmasına rağmen daha uzun sürmektedir.

Baş ve boyun bölgesinde kasılmalar ile devam eden gerilim tipi baş ağrıları, bir haftaya kadar sürebilen, tekrarlayıcı bir ağrı türüdür. Bu baş ağrıları rahatsız edici olmakla birlikte, masaj, egzersiz, sıcak duş, dinlenme ve kaygı ve stresin ortadan kaldırılması sonucu sona erebilirler. Bazı kişilerde hem migren hem de gerilim tipi baş ağrısı görülebilmektedir.

Baş ağrılarının altında yatan sebep, en rahatsız edici türleri migren ve gerilim tipi baş ağrıları olmakla birlikte, bazen vücudun veya beynin başka bölümlerinde bulunan rahatsızlıklar da olabilmektedir. İkincil tip baş ağrısı denilen bu ağrılar, kansızlık, kazalar, tümörler, enfeksiyonlar, ilaç yan etkileri gibi durumların sonucunda ortaya çıkmaktadırlar.

Hangi tip olursa olsun baş ağrısının ani ve çok şiddetli başlaması, sinir sistemine ait başka bir bozuklukla birlikte seyretmesi, uykuya eğilim eşlik etmesi, ateş ve kusma bulunması durumlarında vakit kaybetmeksizin hastaneye ve bir uzman doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com