Kadınla Herşey

Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yazın son aylarında, sonbahara doğru kışlık hazırlıkları başlar, buzluklar, derin dondurucular yazın yeşillikleri ile dolar. Hem yazın doğal hali ile bulunan besinlerden, kışın da faydalanmak, hem de ev ekonomisine katkıda bulunmak amaçlı, sizler de yazın aileniz için kış hazırlığı yapmak isteyebilirsiniz.

Buzluğa birçok yaz sebzesi koyulabilir. Bazı sebzeler çiğden koyulabilirken, bazılarını hafif pişirmeniz gerekebilir. Sebzesine göre, buzluğa koyma yöntemleri de değişebilir. Bu sebzelerden biri de bamyadır. Bildiğiniz üzere bamya yaz aylarında yetişen, sağlığımız için oldukça faydalı, bir tür yaz sebzesidir. Yazın pazar tezgahlarında, bahçelerde sıklıkla gördüğümüz bamya kışın yetişmez. Bu nedenle de kışa hazırlık amaçlı, buzluğa bamya koyabilirsiniz.

Bamya, sağlığımız açısından birçok faydaya sahiptir. Özellikle de kabızlık ve fazla kilo problemleri olanlar için harika bir besindir. Bamya, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığından kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur. Yüksek lifli besinler bu açıdan kendimizi iyi hissetmemizi ve besinlerin daha yavaş sindirilmesini sağladığı için, verdiği tokluk hissinden dolayı kilo almayı engelleyici rol oynar, sağlıklı beslenmenize fayda sağlar. Ayrıca, bamya sivilceleri önlemeye yardımcı olur ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

Buzluğa ya da Derin Dondurucuya Bamya Nasıl Konur?

Derin dondurucuya kış için bamya koymak için ilk olarak, koymak istediğiniz miktarda bamyayı bir kaba alın ve güzelce ayıklayın. Bu işlemi yaparken, bamyanın kendine has sıvısının dışarı çıkmamasına özen gösterin. Ayıklanan bamyaları limonlu suya atabilirsiniz. Bu şekilde işiniz çok daha kolaylaşacaktır.bamya-buzluga-nasil-atilirAyıklanan bamyaları ocakta kaynamakta olan suyun içerisine salın. Bamyaların renkleri değişip, koyu bir renge dönüştüğünde, kevgir yardımı ile bamyaları bir süzgece alıp, soğuk suyun altına tutun veya buzlu suyun içerisine bırakın. Bu şekilde bamyalar hem taze kalmış olacak hem de vitamin değerlerini kaybetmemiş olacaktır. Bamyaların suları süzülmesi için bir süzgece alın ve suyunun kalmamasına dikkat edin.

Poşetleme aşamasında, yemek yaparken ne kadar kullanacaksanız, yani birer yemeklik olarak ayırın ve o şekilde poşetleyin. Çünkü sebzeler, derin dondurucudan çıkıp da buzları çözüldüğünde bir daha buzluğa koyulmaz ve çabuk bozulur. Dilerseniz poşetlerin alt kısımlarına bir miktar doğranmış taze domates de ilave edebilirsiniz. Bamyayı bu şekilde pişirenler için kışın kolaylık olacaktır. Bamya, 12 aya kadar bu şekilde buzlukta saklanabilir.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com