Kadınla Herşey

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne sütü, anne bebek iletişiminin başlangıcı olan, mükemmel besin içeriği ile bebek tarafından kolay hazmedilen, bebeği hastalıklardan koruyan, hazırlanması kolay, pratik, her zaman hazır ve maliyetsiz, her zaman hijyenik, bebek için oldukça önemli bir besindir. Bebeğin ilk 6 ayında temel ihtiyacı anne sütüdür. Bebeğin alması gereken, vücut sağlığı ve gelişimi için gerekli olan tüm vitamin, mineral, protein gibi maddeler anne sütünde fazlasıyla mevcuttur. Bu yüzden anne sütünü arttıran şeylerin takibi hem beslenme açısından, hem diğer yapılması gerekenler açısından olsun mutlaka önemsenmelidir.

Bebeğin temel ihtiyacı süt, hem anne hem de bebek için bir mucizedir. Detaylı bilgi için bakınız. Anne sütü bebeğe sağladığı faydaların yanında anneye de oldukça fazla fayda sağlar. anne olan kadınların, kadın hastalıklarına yakalanma oranı oldukça düşüktür. Emziren annelerin göğüs kanserine yakalanma oranı, emzirmeyenlere oranla oldukça düşüktür. Anne sütü içeriğindeki mucizevi bileşimlerle hem bebek için hem de anne için harika bir oluşumdur.

anne-sütü-arttirimi

Doğumdan sonraki ilk 6 ayda, yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler, ishal ve zatürre gibi bulaşıcı hastalıklardan, alerjik rahatsızlıklardan daha az etkilenmektedir.

Ancak her kadında anne sütü oluşumu aynı miktar ve süre içerisinde gerçekleşmeyebilir. Her kadının farklı bir metabolizması, biyolojik yapısı vardır. Bu nedenle kimi annelerde, anne doğumdan sonra artabilmekte ya da azalabilmektedir.

Anne sütünün artmasını sağlamak için, ilk koşul bebeği sık sık emzirmektir. Bu nedenle de bebeklerini emziren anneler beslenmelerine oldukça dikkat etmelidir. Anne sütü yapan besinler hazırlarken mümkünse ambalajlı ürünlerden kaçının ve doğal ev yapımı ürünleri seçmeye çalışın.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne günlük beslenmesinde nelere dikkat etmeli?

Anne sütünün artması için öncelikli olarak annenin bebeğini sık sık emzirmesi gerekir. Sürekli ve sıklıkla emzirebilmek için ise anne sütü oluşumunu sağlayacak besinlerin anne tarafından alınması gerekmektedir. Aslına bakılırsa anne sütü arttırımı bir kısır döngü gibidir. Yedikleriniz süt yapar, bol süt ile bebeği emzirirsiniz, süt bezleri uyarılır ve yine süt üretilmiş olur.

Beslenme sağlığın her aşamasında olduğu gibi anne sütü arttırımında da oldukça önemli. Anne sütünü artırmak isteyen anneler, günlük olarak beslenmelerinde bunlara dikkat etmeli;

 • Anneler, günde 2 litre (10 su bardağı kadar) su, süt, az şekerli limonata, komposto, çorbalar gibi sulu gıdalar tüketmeli. Çay ve kahvenin besleyici değeri yoktur. Bu iki içecekten de annelerin uzak durmasında fayda var.
 • Günlük beslenmede en az iki su bardağı süt veya yoğurt, 1 köfte kadar et ve 1 adet yumurta, 3 ince dilim ekmek veya 3 porsiyon unlu yiyecek, 2 adet meyve muhakkak bulunmalı.

anne-sütü-icin

 • Emziren annelerin sigara içmemesi ve sigaradan uzak durması da anne sütü için oldukça önemli. Hatta bir anne çocuklarının sağlıklı gelişimi için her zaman sigara ve alkolden uzak durmalıdır.
 • Anne, stresi ve depresyonu tetikleyen olumsuz ortamlardan uzak durmalıdır. Anne sütünün çoğalması için annenin mutluluğu önemlidir.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Merhaba Emziren annelerin kullanabileceği bitki çayları var. Doğal olarak evde ‘de aşağıdaki bitkiler ile hazırlayabilirsiniz. Emziren anneler’in evde kolayca hazırlayabileceği çay olarak destek amaçlı kullanabilisiniz.

  Çemen otu ( meyve )
  Keçi Sedef Otu (çiçek)
  Anason (meyve)
  zencefil (kök )
  Nane (yaprak)
  Ihlamur (çiçek)
  Hayıt(yaprak)
  Rezene(Meyve)
  Dereotu(yaprak)
  Isırgan(yaprak)
  Frenk Kimyonu (meyve)
  Hint Cevizi (Muskat-meyve)
  Papatya (Çiçek)
  Melisa (yaprak)

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com