Kadınla Herşey

Anne Çocuk Sağlığının Önemi

Anne Çocuk Sağlığının Önemi

Ülkemizdeki nüfusun genç olması ve bunların büyük bir kısmının doğurgan dönemde olan kadınların oluşturması nedeniyle, bu kesimin toplumdaki sağlık düzeylerini ayarlayan bir yapıya da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, anne ve çocuk sağlığı merkezleri açılmıştır. Öncelikle toplumda sağlıklı annelerin ve çocukların olması ve bunların vücutlarını iyi tanımaları ve işlevlerini bilmeleri lazımdır. Bebek sağlığının iyi takip edilmesi çocukluk sürecini de etkileyecektir. (bkz. bebeğin anne sütü ile beslenmesi)

Anne Sağlığının Önemi

Annelerin sağlıklı olması, gebeliklerinin başlangıcından itibaren sağlıklı bir süreç geçirmelerine bağlıdır. Annenin sağlıklı olması, doğacak çocuğun da sağlıklı olarak dünyaya gelmesine sebep olduğu gibi sağlıklı nesillerin de oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ailelerin çocuk oluşumundaki görevlerini özenle takip etmeleri ve bilinçli bir birleşmeden sonra gelen gebelik döneminin en iyi şekilde geçmesine yardımcı olunmalıdır.

anne-bebekİnsanların ruhsal, bedensel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir gelişim göstermesi ve sağlıklı bir yapıda olması, sağlıklı birey ve beraberinde sağlıklı bir toplum oluşabilmesi için temel şarttır. Toplumun sağlıklı bireylerden oluşması sağlam bir neslin devamını gerektirir. Ayrıca toplumdaki hastalık düzeyi de toplumun seviyesini ve gelişmişliğini gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde sağlık için harcamalar en üst düzeyde olmakta ve çeşitli programlar hazırlanarak ülkedeki sağlık düzeyinin arttırılması için kaynakların doğru ve düzenli kullanımı sağlanmaktadır.

Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinden her bireyin yeterince yararlanması için koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Ülkemizdeki sağlık sorunlarını en aza indirmek için çalışmalar devam etmektedir. Hazırlanan çeşitli programların varlığı ve bu programlar dahilinde anne çocuk sağlığı için aşılama, ishal ve sorunları, solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için çalışmaların yapılması ve annenin sağlıklı olması için gerekli olan güvenli annelik programları uygulanmaktadır.

anne-bebekAnne ve çocuk sağlığı konusunda ilk uygulama kadın yumurtasının döllenme aşamasından başlar ve gelişim gösterir. Döllenmeden sonraki evrelerde çocuğun oluşumu kademe kademe değişim ve büyüme dönemi geçirir. Bu dönemlerde anne adayları kilo kontrolü, aşılar, çocuğun kontrolü ve hamileliğin gereklerini ve kontrollerini yaparlar. Yapamazlarsa sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri riske girmekle beraber, bebeklerin sağlıklı doğma ihtimalinde düşüklük olabilmektedir.

Toplumumuzda bireyleri oluşturan kadınlarımızın büyük bir kısmı anne adayı olmakta ve devlet tarafından gebelikten doğuma kadar kadınlarımız belli programlar dahilinde anneliğe hazırlanarak, bebek bakımı ve sağlığı, anne adaylarına öğretilmektedir. Bu sayede anne ve çocuk sağlığı tesis edilmiş olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com