Kadınla Herşey

Adet Düzensizliğine Bitkisel Tedavi

Adet Düzensizliğine Bitkisel Tedavi

Her kadın hayatının bir evresinde adet düzeninde sapmalar, gecikmeler ya da ara kanamalar yaşayabilir. İnsan hayatında yaşanan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, üzüntüler gibi birçok etken, adet düzenini etkileyebilmektedir. Adeta saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara, değişikliklere neden olabilir.

Adet düzensizliklerinin, nedeni her ne olursa olsun, hiçbiri normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki hemen hemen bütün hastalıkların en sık verdiği belirti adet kanamalarında ki düzensizliklerdir.

‘Adet düzensizliklerine ne iyi gelir?’, ‘adet kanamalarını düzene sokacak bitkisel kürler nelerdir?’, ‘adet düzensizliğine bitkisel çözümler’ bu yazımızda…

Adet düzensizliğine bitkisel çözümler;

  • Adet kanamasını söktürmek için, maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, safran, kimyon, anason, rezene, havuç tohumu, karabaş otu, adaçayı ve misk gibi bitkiler çay gibi demlenip günde 3-4 bardak içilir.
  • Aşırı adet kanamalarını düzene sokmak için, 4 bardak soğuk suya 2 yemek kaşığı ufalanmış çobançantası ve atkuyruğu bitkisi konulup, ikisi birlikte 10 dakika bekletilir. Bu karışımın bir günde tüketilmesi gerekir.
  • Birer tutam kereviz ve maydanoz kaynatılır. Bir gece bekletilir ve 3 gün sabahları aç karnına 1 bardak içilir.

Adet düzensizliğine iyi gelen bitkiler;

Dereotu; Dereotunun önemli bir adet söktürücü özelliği vardır. İçeriğinde bulunan apiole, güçlü bir adet söktürücüdür. Eğer kanamaların kolaylaşması ve söktürmesini istiyorsanız, iki çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla hazırlayacağınız çay, büyük fayda sağlar.

Zerdeçal; Yapılan araştırmalar, Çin ve Hint doktorlarının zerdeçalı, adet düzensizliklerinin tedavisinde kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalı toz haline getirerek kullanabileceğiniz gibi, ayrıca çay şeklinde demleyerek de içebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği; Hatmi çiçeğinin içinde bulunan ‘betain’ isimli bileşik, adet kanamalarını kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Hatmi çayı ile civanperçemi ile yapacağınız çay, size fayda sağlar.

Kara Alıç; ‘sancı kabuğu’ da denilen bu bitki adet sancılarını hafifletmede işe yarar. Bitkinin kabukları döl yatağını rahatlatan en az dört değişik madde içermektedir.adet-duzensizlikleri-icin-bitkisel-tedaviCivanperçemi; Kadınlarda, özellikle adet dönemlerinde görülen ağrılı krampların tedavisinde kullanılan, oldukça faydalı bir bitkidir. Civanperçemi, çok sayıda spazm önleyici bileşik içermektedir.

Zencefil; En az altı değişik ağrı kesici ve diğer altı kramp giderici bileşiği bulunan zencefil çayı, adet sancıları için son derece güvenilirdir.

Çilek; Çilek yaprakları, krampların ve sancıların hafiflemesinde ve giderilmesinde oldukça fayda sağlar. Çilek yaprakları, vitaminler, mineraller ve kanser önleyici özelliğe sahip elajik asit bakımından oldukça zengin kaynaklardır. Çilek yaprağı çayı, mineral ve vitamin eksikliği olan kişiler için son derece yararlı bir içecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler, doktor tavsiyesi veya kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com